Skup Aut Warszawa » Blog » Łagodna zima a zmiana opon

BLOG

Łagodna zima a zmiana opon

Spis treści

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni zmiana opon z letnich na zimowe wydaje się koniecznością. Ostatnie lata przyniosły jednak ze sobą anomalie pogodowe – lato stało się bardziej deszczowe, natomiast zima dużo łagodniejsza. Zdaje się, że śnieg i mróz pojawiają się jedynie od święta. Czy zatem zmiana opon z letnich na zimowe wciąż ma sens? Z tego poradnika dowiesz się, czy letnie opony w zimie to dobre rozwiązanie.

Opony letnie a zimowe – różnica

Obecnie na rynku możemy dostać trzy rodzaje ogumienia samochodowego:

  • opony letnie – ich używanie zaleca się od połowy wiosny do późnej jesieni,
  • opony zimowe – użytkowane w sezonie od późnej jesieni do początku wiosny,
  • opony wielosezonowe (całoroczne) – jest to ogumienie uniwersalne, które nie wymaga zmiany przez cały rok.

Czy wiesz, że skup samochodów za gotówkę może zaoszczędzić Ci dużo czasu?

Produkcja wszystkich trzech rodzajów wykorzystuje te same surowce. Są to m.in.: kauczuk (naturalny lub syntetyczny), krzemionka, sadza, żywice i oleje oraz inne dodatki chemiczne. Różnica polega na zastosowaniu innych proporcji tych składników, co znacząco zmienia właściwości opony, a co za tym idzie, zachowanie samochodu na drodze.

Opony zimowe a letnie – jak podjąć właściwą decyzję?

Opony letnie są nieco twardsze od zimowych, dzięki czemu nie topią się przy nawet długotrwałym kontakcie z nagrzanym asfaltem. Sprawia to, że struktura gumy nie ulega mikrouszkodzeniom, co zmniejszyłoby przyczepność auta na drodze. Opona stałaby się też mniej elastyczna, co znowu powoduje zwiększoną podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Dokładnie odwrotnie jest w przypadku opon zimowych: są one bardziej miękkie, co pozwala zachować lepszą przyczepność na drodze, gdy ta pokryta jest lodem. Opony letnie w zimie oznaczają więc niebezpieczeństwo wypadku np. w wyniku poślizgu.

Jeżeli chodzi o opony wielosezonowe, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo trzeba wziąć pod uwagę bardzo skrajne warunki pogodowe. Najczęściej stosuje się tu mieszankę „zimową”, której skład zmienia się nieznacznie, by zapewnić także względnie komfortową jazdę latem. Jest to jednak kompromis, który oczywiście nie jest najlepszym rozwiązaniem na żaden sezon.

Zima na letnich oponach – zmieniać czy nie zmieniać?

By odpowiedzieć na to pytanie, warto rozważyć inną kwestię: co powoduje, że letnie opony nie sprawdzają się zimą? To, co pierwsze przychodzi do głowy to śnieg, mróz i oblodzenie dróg. Fakt, że te zjawiska są coraz rzadsze, skłania kierowców do rozmyślań nad zaniechaniem zmiany ogumienia. Są jednak jeszcze inne czynniki, które nadal się pojawiają. A mianowicie: zbyt niskie temperatury, duże różnice temperatur oraz szadź. Letnie opony zachowują swoje właściwości w temperaturach nie niższych niż 7 stopni. A mimo łagodnych zim, termometry potrafią wskazywać wartości ujemne. Dodatkowo w dzień może być ciepło, ale nocą już niekoniecznie i różnice te są dużo większe niż latem. To wszystko powoduje, że opona staje się zbyt twarda, by zachować odpowiednią przyczepność. Nie zapominajmy także o szadzi, która może nie jest lodem, ale potrafi być równie śliska. Decydując się na zmianę opon zimowych na letnie lub odwrotnie, warto mieć więc na uwadze przede wszystkim maksymalne bezpieczeństwo codziennej jazdy.

Zobacz podobne wpisy