Złomowanie auta to moment w którym cykl życia pojazdu się kończy. Rozpatrując opłacalność złomowania trzeba rozeznać się w kilku kwestiach. Pierwszy punkt to czy aby na pewno sprzedaż auta osobie prywatnej bądź skupowi aut nie przyniesie nam większej korzyści. A może warto coś z auta wyjąć przed oddaniem na stacje demontażu pojazdów? Jakie są stawki na skupie złomu? Na jakie dokumenty trzeba zwrócić uwagę? Tym i innym zagwozdką przyjrzymy się bliżej.
Ile za oddanie auta na złom?
Stawki na skupach złomu mogą się nieznacznie różnić. W związku z tym oprócz obowiązującego cennika, pojazd do kasacji jest wyceniany indywidualnie. Pierwsze kryterium czy jest to pojazd osobowy czy dostawczy. Kolejno jest zwracana uwaga na stan techniczny auta. Waga nie może być mniejsza niż 90% rzeczywistej wagi zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Od masy jest odejmowane ok 200kg – jest to potencjalnie ciężar elementów niemetalowych. Cena za kilogram jest uzależniona od aktualnych cen surowców na rynkach oraz od stanu gospodarki oraz jak się okazuje od posiadania katalizatora. Aktualne, uśrednione stawki to:
- 50 groszy za kilogram w przypadku auta osobowego
- 70 groszy za kilogram w przypadku pojazdów dostawczych
- 60 groszy za kilogram przypadku autobusów i ciężarówek
Kto płaci za złomowanie auta?
Zastanawia Cię czy oddając pojazd na skup złomu, przypadkiem nie utkniesz w sytuacji w której naliczona została Ci jakaś opłata? Przecież oni zabierają Ci problem z głowy. Otóż nie! Stacja demontażu pojazdu ponosi koszty rozbiórki i złomowania auta. Cena ostateczna jest oczywiście zależna od wielu czynników ale ostatecznie to Ty sprzedajesz swoje auto i dostajesz za nie gotówkę do ręki.
Co warto wyjąć z auta przed złomowaniem?
Oczywiście nie musisz z auta wyjmować nic. Stacja demontażu pojazdów wszystkim się zajmie. Jeśli jednak masz możliwości i rozeznanie co jest wartościowe to warto pomajsterkować przy samochodzie. Właściwie wszystko co znajdzie nabywcę na rynku wtórnym można wyjąć z osobówki czy dostawczaka. Jeżeli Twoje auto na złom posiada unikalny, poszukiwany przez tunerów silnik to może okazać się złotym Grallem za który zapłacą wiele. Inną wartościową częścią jest katalizator. W internecie są dostępne tabele z wyceną katalizatorów z konkretnych silników. Alufelgi czy elementy nadwozia też cenne elementy które łatwo się sprzedadzą. Pamiętaj że każda rzecz wyjęta zmniejsza masę własną i zmienia stan techniczny. Wycena auta niekompletnego będzie już inna, każdy ujęty kilogram to odjęte nawet do 10 złotych od podstawowej wyceny.
Jak wygląda oddanie auta na złom?
Zdecydowałeś już co opłaca Ci się wymontować z Twojego pojazdu. Decydujesz się oddać auto na złom i co dalej? Otóż należy znaleźć legalną stacje demontażu. Tylko taka stacja może wystawić oświadczenie o kasacji pojazdu. Należy udać się tam z dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeżeli auto posiada) oraz ubezpieczeniem oc. Pracownik złomowiska zważy auto, dokona oględzin stanu technicznego oraz wyceni pojazd. Otrzymasz ustaloną kwotę. Stacja demontażu dokona anulowania dowodu rejestracyjnego, oraz tablic rejestracyjnych. Jako potwierdzenie utylizacji zgodnej z prawem wyda zaświadczenie o złomowaniu pojazd. Następnie w ciągu 30 dni należy wyrejestrować auto w Wydziale Komunikacji oraz rekalkulacja składki OC.