Skup Aut Warszawa » Blog » Jak zezłomować auto?

BLOG

Jak zezłomować auto?

Spis treści

Nie wszyscy wiedzą, jak zezłomować auto, a sprzedaż pojazdu na części nie zawsze jest możliwa i opłacalna. Właściciel pojazdu, który np. z uwagi na stan techniczny nie nadaje się do dalszej jazdy, na pewno potwierdzi, że stanowi on duży problem. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak zezłomować samochód legalnie lub w inny sposób szybko pozbyć się kłopotu.

Złomowanie pojazdów – sposób na uniknięcie kosztów

Kiedy i jak zezłomować pojazd? Jeżeli masz samochód, który stoi niezdatny do jazdy i tylko generuje dodatkowe koszty utrzymania, najlepiej podjąć decyzję o jego kasacji jeszcze przed zapadalnością kolejnego okresu ubezpieczenia OC. Złomowanie pojazdu jest bezpośrednio związane z polisą OC (odpowiedzialności cywilnej). Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych i chroni właściciela pojazdu przed roszczeniami osób trzecich w przypadku szkód spowodowanych przez pojazd. Musisz jednak wiedzieć, że nawet jeżeli nie jeździsz samochodem, a auto stoi zepsute lub nawet częściowo skasowane – nadal leży na Tobie obowiązek jego ubezpieczenia. W świetle wysokich kosztów obowiązkowego OC warto podjąć decyzję o zezłomowaniu auta i dodatkowo na tym zarobić, zamiast generować dodatkowe koszty.

Jak zezłomować pojazd? Sprzedaż, czy kasacja pojazdów?

Sprzedaż pojazdu może czasami okazać się bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem od kasacji lub złomowania. Co prawda kasacja samochodów również wiąże się z zyskiem, ale najczęściej jest on przeliczany na 30-40 groszy za kilogram (w przypadku pojazdów osobowych). Jeżeli zatem rozpatrujesz złomowanie samochodu – cena w punkcie utylizacji może być niższa, niż oferuje nasz skup aut. Pamiętaj tylko, że nie prowadzimy odkupu pojazdów z kierownicą po prawej stronie, części samochodowych oraz aut przeznaczonych do kasacji lub na części.

Jeżeli z uwagi na stan pojazdu nie zdecydujesz się jednak na złomowanie auta, skontaktuj się z nami! Szybko przyjedziemy przez wskazane przez Ciebie miejsce, wycenimy Twój samochód i zaproponujemy korzystną ofertę. Przed przygotowaniem pojazdu do sprzedaży, przygotuj tylko niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny pojazdu, polisa ubezpieczeniowa, a także dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Po otrzymaniu od nas odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zakup auta możesz dopełnić niezbędnych formalności u ubezpieczyciela.

Jakie auto oddać na złom?

Kasacja pojazdów jest rozwiązaniem w sytuacji, w której Twój pojazd ma duże uszkodzenia mechaniczne lub czekają Cię za wysokie koszty jego naprawy. Może to być również uszkodzenie powypadkowe lub brak ważnego przeglądu technicznego (a koszty napraw i modernizacji przekraczają wartość pojazdu). W przypadku decyzji o złomowaniu samochodu pamiętaj o wyborze legalnego punktu demontażu i utylizacji pojazdów, który posiada odpowiednie zezwolenia i licencje.

Przy złomowaniu pojazdu, konieczne jest jego wyrejestrowanie. Możesz to zrobić w lokalnym Wydziale Komunikacji lub poprzez system teleinformatyczny (np. portal ePUAP). Po wyrejestrowaniu pojazdu powinieneś zawiadomić swojego ubezpieczyciela o zakończeniu polisy OC dla tego pojazdu.

Zobacz podobne wpisy