Skup Aut Warszawa » Blog » Dezynfekcja klimatyzacji – metody

BLOG

Dezynfekcja klimatyzacji – metody

Spis treści

dezynfekcja klimatyzacji

Klimatyzacja jest wynalazkiem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia w upalne dni. Jest także podstawowym wyposażeniem samochodu. Jeżeli chcemy, aby służyła nam bez większych problemów, musimy o nią dbać, monitorując jej sprawność oraz czystość. W przeciwnym wypadku zapach, który będzie się z niej wydobywał, skutecznie zniechęci nas do korzystania z tego dobrodziejstwa technologii. Jednak to nie przykra woń, a jej źródło, jest tak naprawdę problemem. A stoją za nią drobnoustroje, które są szkodliwe dla zdrowia.

Czyszczenie klimatyzacji na własną rękę

Jest to zdecydowanie metoda najtańsza. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalna piankę dezynfekującą, która dostępna jest w niemal każdym markecie na dziele samochodowym. Do zakupionego aerozolu dołączona jest elastyczna rurka – to właśnie za jej pomocą należy klimatyzację wyczyścić.Trzeba wprowadzić ją do kanałów wentylacyjnych, a następnie rozprowadzić piankę. Ważne jest, by starać się dotrzeć jak najgłębiej, bo niedokładność może spowodować szybki nawrót przykrego zapachu. Do każdego produktu dołączona jest instrukcja, z którą warto się zapoznać, zanim zaczniemy działać.

Ozonowanie

Kolejną metodą czyszczenia klimatyzacji jest tzw. ozonowanie. Do jego wykonania niezbędne jest oczywiście odpowiednie urządzenie, które przy pomocy promieni UV i wysokiego napięcia tworzy ozon. Gaz ten wprowadzany jest do kanałów wentylacyjnych, gdzie zabija wszelkie bakterie i grzyby. Następnie rozpada do postaci pierwotnej, czyli tlenu.

Metoda ultradźwiękowa

Jest to metoda chemiczna, która polega na połączeniu ultradźwięków i substancji czynnej, która zabija drobnoustroje. Specjalny rozpylacz wprowadza się do kanałów wentylacyjnych, by rozprowadzić środki chemiczne. Po odpowiednim wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu, można zastosować także substancje niwelujące nieprzyjemne zapachy.

Którą metodę wybrać?

Jak łatwo się domyślić, czyszczenie klimatyzacji we własnym zakresie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jest to metoda mało precyzyjna, a pozbycie się zapachu preparatu, który wprowadzimy do środka, bywa kłopotliwe.

Ozonowanie jest dużo skuteczniejszym sposobem. Ozon jest gazem, który działa odkażająco. Lotny stan skupienia sprawia, że dociera w każdy zakamarek, poddając działaniu nie tylko klimatyzację, ale także tapicerkę czy podsufitkę. Po zabiegu w samochodzie nie powinien unosić się chemiczny zapach, gdyż nie używa się tu żadnej chemii. Niestety przy dużym poziomie zagrzybienia zdarza się, że jest to metoda niewystarczająca.

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na dezynfekcję klimatyzacji jest metoda ultradźwiękowa. Połączenie ultradźwięków i (niestety) silnych środków chemicznych potrafi poradzić sobie z nawet najbardziej zapuszczoną klimatyzacją. Efekt tej metody utrzymuje się najdłużej, bo nawet rok. Sprawdź też jak zabrać się za czyszczenie wnętrza auta. Mając na sprzedaż samochód zachęcamy do skorzystania z oferty, którą niesie skup aut Warszawa.

Zobacz podobne wpisy