Skup Aut Warszawa » Blog » Wysokooktanowe paliwo a osiągi twojego auta

BLOG

Wysokooktanowe paliwo a osiągi twojego auta

Spis treści

kanister

Na temat paliwa wysokooktanowego krąży wiele mitów. Niektórzy kierowcy sądzą, że zwiększa ono moc samochodu, inni uważają, że nic nie daje. Jak to zwykle w takich sporach bywa, prawda leży po środku. Zacznijmy jednak od początku.

Liczba oktanowa i spalanie stukowe

Silnik jest urządzeniem bardzo skomplikowanym z dużą ilością ruchomych części. Elementy te muszą dobrze pracować pod różnymi obciążeniami i w szerokim zakresie temperatur. Zazwyczaj chcemy także by samochód posłużył nam jakiś czas bez ciągłych napraw silnika. Olej, który do niego wlewamy ma za zadanie umożliwić jego poprawną pracę jak najdłużej.

To co z tą mocą?

Olej silnikowy pełni ważne funkcje: redukuje tarcie oraz schładza części silnika, dzięki czemu tłoki, pierścienie, łożyska czy cylindry służą nam dłużej. Dodatkowo uszczelnia przestrzenie między tłokiem, pierścieniami i tuleją cylindra. Zmniejsza także korozje tych elementów. Żaden silnik samochodowy nie może poprawnie funkcjonować bez oleju silnikowego. Warto więc wiedzieć, jaki będzie najlepszy dla naszego samochodu.

Paliwo wysokooktanowe to mit?

Nie jest tak do końca. Po prostu nie jest to nic magicznego, co zwiększy osiągi naszego auta. Jednak są silniki, które lepiej sprawują się na takim paliwie. Chodzi tu głównie o te z turbodoładowaniem, ponieważ są one wyjątkowo mocno narażone na spalanie stukowe. Ogólna zasada jest taka, że paliwo zawsze trzeba dopasować do danego silnika, by ten sprawował się jak najlepiej.

Jeśli chcesz sprzedać swój samochód to koniecznie sprawdź skup aut Warszawa.

Zobacz podobne wpisy