Skup Aut Warszawa » Blog » Co to jest sedan?

BLOG

Co to jest sedan?

Spis treści

sedan

Cechy charakterystyczne sedana

Sedan jest jednym z najpopularniejszych typów nadwozia samochodowego. Znany jest też pod nazwami kareta lub notchback. Jest to auto trójbryłowe: składa się z części silnikowej, kabiny pasażerskiej i bagażnika. Przestrzeń bagażowa znajduje się poniżej linii tylnej szyby, a klapa bagażnika otwiera się bez podnoszenia tej szyby. Auta te występują w wersji 4- lub 2-drzwiowej. Niektóre 2-drzwiowe sedany określa się mianem coupe, lecz błędem jest nazywanie tak wszystkich samochodów tego typu posiadających tylko dwoje drzwi. Sedany są zwykle przestronnymi samochodami, zapewniającymi dobry komfort jazdy pasażerom z tyłu. Używane sedany przyjmuje skup aut Warszawa.

Nadwozie typu sedan – klasyka

Sedany uważane są za auta klasyczne i eleganckie. Był to najczęściej spotykany rodzaj nadwozia w samochodach od lat 50-tych do 90-tych. Przemawiają szczególnie do ludzi konserwatywnych, nie lubiących zmian. Sedan bardzo często wykorzystywany jest w samochodach luksusowych. Duże auta tego typu nazywane są limuzynami.

Zalety sedana

Pasażerowie jeżdżący z tyłu najszybciej dostrzegą jedną z zalet sedanów: w tych samochodach z tyłu jest zazwyczaj sporo miejsca, więc jeździ się dość wygodnie. Drugim plusem jest duża przestrzeń bagażowa: docenimy to podczas przeprowadzki lub jadąc na dłuższe wakacje. Sedany uważane są za auta eleganckie – ich walory wizualne docenia wielu kierowców i pasażerów.

Wady sedana

Jedną z wad sedana jest wąski otwór prowadzący do bagażnika, co powoduje, że mimo sporej przestrzeni nie da się tym autem przewieźć rzeczy o dużych gabarytach. Fani ubolewają także nad tym, że wśród nowych samochodów nadwozie tego typu występuje coraz rzadziej.

Z jakimi nadwoziami najczęściej mylony jest sedan?

Sedany często mylone są z liftbackami, które są połączeniem tego pierwszego typu nadwozia z hatchbackiem. Liftback ma pochyloną tylną szybę i mniejszy bagażnik niż sedan. Dwudrzwiowe sedany często mylnie nazywane są coupe. Jest to nadwozie o niskim zawieszeniu występujące w samochodach sportowych. Nie każdy dwudrzwiowy sedan będzie więc coupe.

Zobacz podobne wpisy