Skup Aut Warszawa » Blog » Typy nadwozia – jakie są i jak rozróżnić

BLOG

Typy nadwozia – jakie są i jak rozróżnić

Spis treści

nadwozie

Dla pasjonatów motoryzacji typy nadwozia samochodowego są rzeczą oczywistą. Jednak rozpoznanie ich dla początkujących może okazać się nie takie łatwe. Szczególnie, że jest ich całkiem sporo. Wszystkie wymienione rodzaje samochodów przyjmuje nasz skup aut Warszawa.

Hatchback

Jest to popularny rodzaj nadwozia wśród aut małych i średnich. Spotykana jest wersja trzy- lub pięciodrzwiowa – za drzwi uważana jest też pokrywa bagażnika, którą otwieramy podnosząc do góry wraz z tylną szybą. Przez bagażnik można dostać się do samochodu.

Sedan

W samochodach z lat od 50 do 90 jest najczęściej spotykanym rodzajem nadwozia. Charakteryzuje się wyraźnie oddzielonym, „wystającym” bagażnikiem, z którego nie dostaniemy się do wnętrza pojazdu. Duże samochody tego typu nazywane są limuzynami.

Kombi

Nadwozie z charakterystycznym wydłużonym tyłem. Cechuje je duża powierzchnia bagażowa. Od hatchback’a kombi różni się większymi rozmiarami i pakownością bagażnika. Wysokość kabiny nie zmniejsza się aż do końca samochodu, a szyb bocznych jest po trzy (nie dwie jak ma to miejsce w hatchback’u).

Liftback

Typ nadwozia zbliżony do hatchback’a. główną różnicą jest bardziej pochylona tylna szyba i bardziej wyodrębnionym bagażnikiem. Tak jak w hatchback’u tylna szyba podnosi się razem z klapą bagażnika.

Coupe​

Nadwozie o niskim zawieszeniu, w stylu sportowym, dwudrzwiowe. Posiada od 2 do 4 miejsc, z tym że z tyłu nie ma zbyt wiele miejsca dla pasażerów.

Van​

Typ nadwozia samochodu, nadającego się nie tylko do przewozu pasażerskiego, ale także towarowego. Duży, wydłużony tył może zawierać rzędy siedzeń lub służyć jako przestrzeń bagażowa.

SUV​

Nadwozie samochodowe łączące cechy osobówki z autem terenowym. Posiada dużą przestrzeń bagażową. Jego głównym celem było zapewnienie komfortu podróżowania nie tylko na drogach asfaltowych.

Kabriolet​

Rodzaj nadwozia samochodu nie posiadający stałego dachu. Jego odmianą jest nadwozie typu roadster.

Zobacz podobne wpisy