Cechy charakterystyczne
Hatchback to rodzaj nadwozia samochodowego z dodatkowymi drzwiami z tyłu pojazdu. Umożliwiają one dostęp do przestrzeni bagażowej, ale i pasażerskiej – dlatego uważane są za drzwi. Hatchbacki spotykane są w wersji trzydrzwiowej lub pięciodrzwiowej. Zwykle są to auta dwubryłowe, składające się z przedziału silnikowego z przodu i przestrzeni pasażersko- bagażowej z tyłu. Tylne siedzenia zazwyczaj można złożyć, co zwiększa przestrzeń bagażową. Tylna szyba zwykle jest częścią pokrywy bagażnika i podnosi się do góry razem z nią. Sama konstrukcja pojazdu występowała już w latach 30-tych XX wieku, ale nazwa powstała dopiero w latach 70-tych. Jeśli chcesz sprzedać samochód tego typu to sprawdź skup aut Warszawa.
Zalety
Ten typ nadwozia wykorzystywany jest najczęściej do konstrukcji samochodów miejskich, kompaktowych. Ich zaletami jest duża zwrotność. Zwykle mało palą, a ze względu na ich niewielkie gabaryty łatwo znaleźć miejsce do parkowania w zatłoczonych centrach miast. Są świetnym rozwiązaniem na sobotnie zakupy.
Wady
Jedną z wad jest mała przestrzeń bagażowa. Można wprawdzie ją powiększyć, składając tylne siedzenia. Jest to jednak wyjście awaryjne, gdyż wyłącza z użytku miejsca pasażerskie. Przeprowadzka lub wycieczka w cztery osoby są przedsięwzięciami, do których ten typ nadwozia samochodowego nie został stworzony. Pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach dostrzegą kolejną wadę: nie ma tam zbyt wiele miejsca, więc długa jazda nie będzie komfortowa.
Hatchback a kombi
Nadwozie typu kombi jest także autem dwubryłowym, jednak różni się od hatchbacka przede wszystkim przedłużoną linią dachu. Dzięki temu kombi jest samochodem z dużo większą przestrzenią bagażową. Zazwyczaj hatchbacki są mniejszych gabarytów niż kombi.
Hatchback a liftback
Nadwozie typu liftback także stosowane jest zwykle w samochodach małych rozmiarów. Różni się od hatchbacka trochę większym bagażnikiem, a tylna szyba jest pochylona.