Skup Aut Warszawa » Blog » Diesel zimą – jak przygotować go na mrozy?

BLOG

Diesel zimą – jak przygotować go na mrozy?

Spis treści

diesel

Na temat używania samochodów z silnikiem diesla w okresie zimowym krąży wiele „mądrości”. W niektórych jest trochę prawdy, a niektóre to mity. Jak to jest naprawdę z autami zasilanymi olejem napędowym zimą?

Diesla trudniej uruchomić na mrozie

Jest w tym zdaniu trochę prawdy, ale nie zawsze musi tak być. Samochody na olej napędowy rzeczywiście są wrażliwsze niż auta na benzynę na niskie temperatury, ale problemy zaczynają się dopiero poniżej -20 stopni. Chyba że nie przygotujemy diesla na zimę. Każdy samochód wymaga przygotowania na okres mrozów, ale auta na olej napędowy potrzebują więcej uwagi.

Jak przygotować diesla na zimę?

Po pierwsze i najważniejsze: trzeba zadbać o dobrą kondycję akumulatora. Im zimniej, tym olej napędowy jest gęstszy. Oznacza to, że rozrusznik i akumulator muszą działać na podwyższonych obrotach. Jeśli te części nie będą w pełni sprawne, to rzeczywiście będziemy mieć duży problem z odpaleniem auta. Kolejną sprawą jest sprawdzenie filtra paliwa. Należy go wymienić, a na pewno wyczyścić. Zminimalizuje to ryzyko pokrycia się drobinek brudu wodą, która zamarznie. Ważną sprawą są także świece żarowe. To, że dawały radę w dodatnich temperaturach nie oznacza, że poradzą sobie na mrozie. Warto przed zimą sprawdzić ich stan, by nie mieć później niemiłej niespodzianki.

Dobry skup samochodów na wyciagnięcie ręki!

Co jeszcze może pomóc?

Zimą należy używać innego oleju napędowego niż latem. Ten zimowy jest dużo odporniejszy na niskie temperatury, co minimalizuje problemy z odpalaniem auta. Dodatkowo warto tankować pod korek. Dzięki temu mniej wody będzie dostawać się do baku, a więc i nie będzie tam zamarzać. Taki zabieg oszczędzi nam problemów i nerwów.

Diesel zimą – podsumowanie

Jak widać w tym, co się mówi o użytkowaniu diesla zimą jest trochę prawdy, choć też wiele z tych twierdzeń jest grubo przesadzonych. Prawdą na pewno jest fakt, że dieslowi należy poświęcić dużo więcej uwagi niż samochodowi na benzynę. Jeśli auto napędzane olejem napędowym nie będzie zadbane i w pełni sprawne należy spodziewać się problemów podczas zimy.

Zobacz podobne wpisy