Skup Aut Warszawa » Blog » Ile ładować i jak dbać o akumulator?

BLOG

Ile ładować i jak dbać o akumulator?

Spis treści

akumulator

Kierowcy często skarżą się na niedomagania akumulatora w swoim samochodzie, zwłaszcza zimą. W sieci pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące kwestii ładowania go przed sezonem zimowym.  Co powinno się robić, a czego unikać, aby akumulator posłużył nam jak najdłużej?

Funkcje akumulatora​

Przede wszystkim zasila on rozrusznik, który wprawia w ruch wał korbowy silnika, co powoduje rozprężenie i zapłon mieszanki powietrza z paliwem, dzięki czemu możemy odpalić samochód. Dodatkowo akumulator zasila podczas jazdy pompę paliwową wraz z cewkami zapłonowymi i świecami. Służy też jako źródło energii dla wszelkich urządzeń po wyłączeniu silnika: podtrzymuje pamięć komputera, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne,  radio czy alarm.

Odpowiednia eksploatacja akumulatora

Podstawową zasadą użytkowania akumulatora samochodowego jest dbanie, by nie rozładował się całkowicie. Może to doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Najczęściej dzieje się tak, gdy zostawimy nieużywany samochód zbyt długa na mrozie lub gdy zapomnimy wyłączyć światła. Dlatego ważne jest, by używać naszego auta regularnie, a gdy go nie potrzebujemy –parkować w garażu. Pamiętajmy także, aby sprawdzić, czy wszystkie urządzenia, które nie muszą aktualnie działać, są wyłączone.

Dlaczego akumulator kończy swoją żywotność zbyt szybko?

Akumulator jest jedną z części eksploatacyjnych samochodu – oznacza to, że nie jest wieczny i kiedyś będzie trzeba go wymienić. Standardowo od nowości powinien wytrzymać około 5 lat. Jednak kiedy masz z nim problemy już wcześniej, należy poszukać powodu w nieodpowiedniej eksploatacji. Oto kilka najczęstszych błędów:

  • Zakup akumulatora o zbyt małej pojemności: taki jest tańszy, ale może ulegać przeciążeniom przy zbyt wytężonej pracy. Przed kupnem nowego akumulatora zapoznaj się z zaleceniami producenta samochodu.
  • Przeładowanie: akumulatora nie powinno ładować się dłużej niż to konieczne, należy także używać odpowiedniej ładowarki.
  • Zamarznięcie elektrolitu: jeśli zostawisz samochód na długo w bardzo niskiej temperaturze elektrolit może zamarznąć. Jeśli nie garażujesz samochodu, musisz regularnie go odpalać.
  • Zwarcie – zadbaj o to, by akumulator był odpowiednio podłączony.
  • Uszkodzenia mechaniczne – z  akumulatorem należy obchodzić się delikatnie, a gdy wkładamy go na miejsce – odpowiednio zamocować.

Chcesz zmienić samochód na nowy? Sprawdź skup aut Warszawa i sprzedaj swój pojazd.

Zobacz podobne wpisy