Skup Aut Warszawa » Blog » Stare auto i przegląd techniczny – rozterki kierowców

BLOG

Stare auto i przegląd techniczny – rozterki kierowców

Spis treści

przegląd

Co roku przychodzi taki dzień, w którym kierowca, spoglądając w dowód rejestracyjny, uświadamia sobie, że termin ważności przeglądu się kończy. Wtedy właśnie zaczynają się dylematy: naprawiać czy liczyć na szczęście?

Przegląd techniczny – a może się uda?

Wielu kierowców, szczególnie posiadacze starszych samochodów, podchodzi w ten sposób do sprawy. Uważają, że w tak stare auto nie opłaca się inwestować. Starają się tuszować usterki i liczą, że na przeglądzie nikt na to nie zwróci uwagi. W końcu do tej pory się udawało. Rzeczywiście po drogach jeździ mnóstwo wraków, które już na pierwszy rzut oka nie miały prawa wyjechać ze stacji kontroli pojazdów z pieczątką. Dlaczego więc tobie ma się nie udać?

Przegląd techniczny – coraz trudniej go zaliczyć

Z roku na rok zwiększa się lista kontrolowanych elementów oraz dokładność ich sprawdzania. Coraz skrupulatniej sprawdza się także… kontrolerów! Właśnie z tego powodu są oni niechętni do przymykania oka. Nie chcą ryzykować, ponieważ konsekwencje mogą być poważne.

Jak zwiększyć szanse przejścia przeglądu?

Jeżeli podjedziesz na przegląd samochodem, który na pierwszy rzut oka nie spodoba się kontrolerowi, ten na pewno coś znajdzie. Zadbaj więc, by twoje auto wyglądało porządnie – zwiększy to szanse na przychylne podejście do sprawy. Wszelkie tunigowane elementy doprowadź do stanu sprzed zmian. Zadbaj o to, by w obrębie przedniej szyby i reflektorów nie było żadnych elementów zasłaniających widoczność. Zdejmij ozdoby wiszące na lusterku: płyta, zapach czy miś nie są mile widziane. Sprawdź czy żadna żarówka nie jest przepalona – jeśli nie dbasz o tak podstawowe rzeczy to diagnosta może zechcieć sprawdzić o czym jeszcze zapomniałeś. Kolejną sprawą jest porządne mocowanie wszystkich elementów: obluzowane zderzaki czy nieprzykręcenie jednej śruby w kole nie wchodzą w grę. Przed przeglądem warto także zajrzeć pod maskę. Sprawdź czy dobrze zamocowałeś akumulator po ostatnim ładowaniu. Zobacz też czy elementy instalacji elektrycznej nie zwisają luzem. Lepiej chyba zainwestować w komplet zacisków niż później mieć problem z przeglądem, prawda?

Czy zawsze warto próbować?

Prawda jest taka, że z roku na rok coraz trudniej będzie uzyskać pieczątkę starym samochodom. Nie tylko dlatego, że są coraz starsze, ale także z powodu zaostrzania przepisów. Jeżeli twoje auto, mimo swojego wieku, nie ma poważnych usterek warto zainwestować w niewielkie naprawy, by dalej nim jeździć. Jednak nie w przypadku, gdy napraw wymaga zbyt wiele elementów, a po zrobieniu jednaj rzeczy psuje się kolejna. Może się okazać, że mimo starań i wydanych pieniędzy, samochód i tak nie przejdzie przeglądu. Sam zastanów się czy warto w takiej sytuacji próbować.

Jeśli chcesz sprzedać samochód to sprawdź skup aut Warszawa.

Zobacz podobne wpisy