W czasie trwania epidemii koronawirusa samochód jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Komunikacja publiczna, nawet poddana licznym restrykcjom, stwarza nieporównywalnie większe ryzyko zarażenia. Jednak co zrobić, gdy auto szwankuje lub całkowicie się zepsuje? Czy podczas pandemii wolno dotransportować nasze cztery kółka do warsztatu?
Wolno, ale…
Władze same nie mogą dogadać się, co do tego, jakie czynności wolno podejmować, a jakie nie. Z jednej strony naprawa samochodu nie jest czynnością tak niezbędną, by nie mogła trochę poczekać. Z drugiej jednak przerzucenie się na transport publiczny zwiększa szanse zakażenia nieporównywalnie bardziej niż wizyta u mechanika. Decyzję tą musimy podjąć sami, bo władze w tym nam nie pomogą.
Respektujmy zasady bezpieczeństwa
Jeżeli zdecydujemy się na dokonanie naprawy, pamiętajmy, że obowiązują określone restrykcje i trzymajmy się ich. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony. Najpierw zadzwoń do wybranego warsztatu i zapytaj, jakie zasady tam wprowadzono.
Czy widziałeś już nasz skup samochodów Warszawa?
Przedsiębiorcy dostosowują swoją ofertę do potrzeb rynku oraz obowiązujących obostrzeń, więc zakład na pewno nie funkcjonuje tak jak przedtem. Dowiedz się jakie środki bezpieczeństwa zapewnia mechanik, by zminimalizować ryzyko zarażenia. Zapytaj, czy możliwe jest bezkontaktowe przekazanie auta oraz ozonowanie wnętrza samochodu w ramach usługi.
Dezynfekcja, maseczka, rękawiczki…
Wiemy, że wszędzie powtarzane jest to aż do znudzenia, ale może dzięki temu wejdzie nam to w krew. Przy każdym kontakcie należy zakładać na usta i nos maskę ochronną, a na dłonie jednorazowe rękawiczki. Pamiętajmy także o dezynfekowaniu rąk specjalnymi płynami odkażającymi. To naprawdę ważne. Do tego wskazane jest używanie płatności bezgotówkowych – banknoty przenoszą nie tylko koronawirusa, ale także inne drobnoustroje. Jeżeli spotkanie z mechanikiem okaże się konieczne, zachowajmy odpowiedni odstęp i nie witajmy się zwyczajowym podaniem dłoni.
Po naprawie
Gdy dostaniemy już auto z powrotem, warto przetrzeć najczęściej dotykane powierzchnie przeznaczonymi do tego płynami odkażającymi. Klamki, kierownica, drążek skrzyni biegów czy deska rozdzielcza to oczywiście punkty obowiązkowe. Jeżeli jest taka możliwość możemy pokusić się o kwarantannę naszego auta: odstawmy je na kilka dni, zanim zaczniemy znów się nim swobodnie poruszać.