Skup Aut Warszawa » Blog » Diesel – utrudnienia w poruszaniu

BLOG

Diesel – utrudnienia w poruszaniu

Spis treści

diesel-1

Jednym z największych problemów XXI wieku jest zanieczyszczenie powietrza. W dużej mierze przyczyniają się do tego spaliny samochodowe. Za największych winowajców uważa się auta wyposażone w silniki diesla, ponieważ produkują one substancje o wysokim poziomie czarnego węgla. Właśnie z tego powodu kilka miast europejskich wprowadziło regulacje dotyczące diesli.

Gdzie nie wjedziesz dieslem?

Najbardziej narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza są oczywiście mieszkańcy dużych miast. Ruch uliczny jest tam największy, więc substancje szkodliwe kumulują się. W związku z tym kilka stolic europejskich postanowiło walczyć z problemem wprowadzając ograniczenia w poruszaniu się głównie starszymi modelami diesli. Do pewnych stref (zwykle znajdujących się w ścisłym centrum) autami na olej napędowy nie wjedziemy wcale, a w innych poruszanie się takim samochodem jest dodatkowo płatne. Plan walki z zanieczyszczeniem powietrza zakłada jednak wiele więcej zakazów. Do roku 2040 w Londynie i Paryżu wprowadzony zostanie całkowity zakaz rejestracji samochodów z silnikiem diesla. W praktyce uczyni to je nielegalnymi. W Rzymie do 2024 wprowadzony zostanie zakaz wjazdu samochodami na olej napędowy do miasta.

Regulacje w Polsce

W Polsce nie wprowadzono jeszcze żadnych ograniczeń dotyczących poruszania się autami z silnikiem diesla. Jednak regulacje takie są tylko kwestią czasu. Szczególnie, że nasz kraj razem z Bułgarią i Słowacją wypada najgorzej w Europie pod względem czystości powietrza. Pierwszą dziesiątkę miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu tworzą 4 miejscowości w Bułgarii i 6 właśnie w Polsce.

Skupowanie samochodów Warszawa – sprawdź darmową wycenę!

Diesel w przyszłości

Wszelkie przesłanki przekonują, że auta na olej napędowy prędzej czy później całkowicie wyjdą z użytku. W niektórych krajach Europy nawet autobusy miejskie zaczęto już wymieniać na takie z napędem hybrydowym. Mimo że nie wszędzie istnieje zakaz wjazdu dieslem, już teraz ryzykowne jest odwiedzanie stolic europejskich takim samochodem. Nowe regulacje pojawiają się tak często, że trudno za nimi nadążyć. W związku z tym może spotkać nas niemiła niespodzianka, która popsuje nam cały wyjazd. Tym bardziej inwestowanie w samochody z silnikiem diesla wydaje się nieopłacalne.

Zobacz podobne wpisy